Dialogname
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dialogname

Dünyanin tekeri, ileride döner geride...

Dialogname.de  RadyoRadyo  AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Ben şimdi edepsiz mi oldum?

YazarMesaj
Babacan

Ben şimdi edepsiz mi oldum? Empty
MesajKonu: Ben şimdi edepsiz mi oldum?   Ben şimdi edepsiz mi oldum? EmptyC.tesi Haz. 13, 2009 10:43 pm

Mehmet Ali BİRAND mabirand@e-kolay.net

Başbakan son derece gereksiz yeni bir zorlama başlattı. “Bize AKP diyemezsiniz. Bizim kısaltılmış adımız AK Parti'dir. Böyle yazmaya mecbursunuz. Yazmıyorsanız bu edebe, adaba sığmaz (!)” Hoppalaa, nereden çıktı şimdi bu? Bu hafta bir konferansta, Erdoğan'ın Suriye politikasını överken sık sık “AKP” dedim. Ne o, şimdi edepsiz mi oldum?

Başbakanı anlayabilmek son derece güçleşiyor. Buna iktidar yorgunluğu mu dersiniz, yoksa sinirlerinin bozukluğundan mı kaynaklanıyor veya şekeri mi oynuyor, bilemiyorum.

Bazen, olmadık tepkiler gösteriyor.

Kabul ediyorum, hepimiz insanız ve hepimiz zaman zaman tepki veririz. Ancak bazı tepkiler vardır ki, çok gereksizdir ve sadece sahibine zarar verir.

İşte biri daha...

Erdoğan, Belde Belediye Başkanlarıyla konuşurken, özellikle Belediye hizmetleri hakkında son derece önemli öğütler verirken birden bire, bambaşka bir konuya giriveriyor.

Eskiden de aynı eleştirileri yapardı, ancak hiç böylesine sert olmamıştı. Partisinin kısaltılmış adına AKP diyenlere ateş püskürdü.

“Bizim kısaltılmış adımız AKP değil, Ak Parti'dir. Böyle yazmaya mecbursunuz. Yazmıyorsanız, bu edebe, adaba sığmaz (!)”

Hoppalaa...

AKP demenin küçültücü bir anlamı yok.

AK Parti de denir, AKP de... Nedir bu hiddet bu şiddet?

Şimdiye kadar hiçbir parti liderinin, kendi kısaltılmış adını saptadığı ve medya'ya zorla kabul ettirmeye çalıştığı da görülmemiştir.

İsim kısaltmayı kamuoyu yapar. Gazeteler, kahve sohbetleri, TV'lerdeki talk show'larda ortaya çıkar. Belki bazıları, bu kısaltmalara başka anlamlar yükleyebilirler, ancak genelde kabul gören bir kısaltma, ne kadar zorlasanız dahi kolay kolay değişmez. AKP'de ilk günden itibaren AKP olmuş, AK Partililer dahi kendilerine, Başbakanın alerjisi doğana kadar AKP demişlerdir.

Üstelik gazeteler ve yazarlar AK Parti demek zorunda da değillerdir. “Ak Parti” uzundur. Başlığa sığmaz ve kısaltılmış hali AKP'dir.

CHP veya MHP neden alınmıyorlar da, AKP alınıyor, anlayamadım.

Bu hafta uluslararası bir konferansta, Erdoğan'ın Suriye politikasını överken sık sık AKP dedim... Eeee ne olacak şimdi?

Edepsiz mi sayılacağız?

Sayın Başbakan emin olmalı ki, bu çıkışıyla AKP kısaltmasını Türk kamuoyuna daha da mal etmiştir. Korkularından Ak Parti demek zorunda kalacakların dışındakiler için AKP rumuzu sürecektir.

1 sayfadaki 1 sayfası